Drobečková navigace

Úvod > Obec > Významní rodáci - občané

Významní rodáci - občané

Nejvýznamnější lidé, kteří se v obci Budíškovice narodili, nebo zde působili v průběhu svého života:

Václav Zahrádecký ze Zahrádek - majitel panství
Roku 1579 přestavěl zámek v renesančním stylu.

Maxmilián Leopold Cantelmo
Roku 1690 přestavěl zámek barokně.

Wallis František Václav - majitel panství od roku 1760
* 4.října 1696
Důstojník, bojoval proti Turkům v Uhrách, proti Španělům na Sicílii, jmenován válečným radou a generálním maršálkem lejtnantem.
Roku 1736 se stal říšským hrabětem a v roce 1767 i hrabětem v zemích českých.
Zanechal čtyři syny.
+ 1774

Wallis František Arnošt Olivier - dědic panství Budíškovického a Moravskobudějovického
* 23.února 1729
C.K tajný rada a vicepresident nad apelacemi v Praze. Vyznamenal se obratným jednáním při proklamaci patentu o snížení roboty. Patřil ke šlechtě, která protestovala proti rušení práv českého království a domáhala se obnovení práv jazyka českého.

Wallis Josef
* 30.srpna 1767
Byl řazen mezi nejschopnější rakouské úředníky své doby. Roku 1802 byl jmenován nejvyšším sudím v Čechách a presidentem apelačního soudu v Praze. Roku 1803 byl jmenován nejvyšším hejtmanem markrabství moravského a v roce 1805 nejvyšším purkrabím království českého. Roku 1811, kdy již zastával funkci státního a konferenčního ministra, je spojováno jeho působení v této funkci s rakouským státním bankrotem, následkem čehož byl zbaven svých funkcí a řádů.

Rakouský historik Springer jej charakterizoval jako člověka podlézavého vzhůru a zcela bezohledného a bezcitného vůči svým poddaným a podřízeným úředníkům.
+ 8.listopadu 1818 ve Vídni

Krejčů Marie - učitelka a národopisná pracovnice
* 5.července 1860

Dcera Matouše Krejčů, správce školy v Budíškovicích, studovala v Brně, učila v Počátkách, Třešti, Moravských Budějovicích a Telči. Jejím celoživotním dílem se stala obnova horáckého národního kroje, o které napsala i knihu Horácký kroj. Podklady sbírala spolu se svojí sestrou Amálií a dalšími nadšenými učitelkami Telčské měšťanské školy ve svých vlastních rodinách, v rodinách svých příbuzných a přátel a v muzeu v Telči. Současně podrobně popsala život na vesnici v 19. století a příležitosti, při kterých se jaký kroj používal.
+ 15.září 1921 v Telči

Změna velikosti písma

19. 5. Ivo

Zítra: Zbyšek

Návštěvnost stránek

262549